Csupán véletlen lenne?

Tegnap történt, hogy a helyi Tisza csoportba írogattunk infókat. Ezerrel szervezzük az adománygyűjtést és az ételosztást is. Nagyon jól megy, szerintem két héttel ezelőtt még nem sokan fogadtak volna rá, hogy ennyi támogató, segítő ember lesz és ennyi adag főtt ételt tudunk rászorulóknak szétosztani. De majd nyugtával a napot! Szóval indult 300 ételadaggal, de már úgy tűnik, hogy karácsony előtt akár 500 főig is bővíthető, mert annyian beálltak mögénk.

Az eszmecsere egyébként arról folyt a chat-en, hogy a Medián legfrissebb mérése szerint már 11 százalék a Tisza előnye. De nem kényelmesedhetünk bele, mert tudjuk... nem közvélemény kutatást, hanem választást kell nyerni!

Aztán valaki ezt írta: Melyik diktátort sikerült választáson megbuktatni?

A 2018-as választáson a fityisz rendszerszintű csalással nyert, mégsem ismételték meg! Hiú ábránd. Már most alakítgatja a választási rendszert a saját érdekei szerint.

Aztán megint valaki hozzászólt, hogy : Lehet, hogy naiv vagyok, de hiszek abban, hogy választásokon győzzük le a diktatúrát (lásd. 1990). Nem célom fegyveres polgárháborút kirobbantani.

Erre jött a válasz: Nagyon én sem tudom elképzelni, hogyan lesz vége az orbánizmusnak. Nehéz elképzelni, hogy simán kiadják a hatalmat a kezükből. De mást nem tud csinálni az ember, mint megy előre a békés átmenetben bízva. Mert ha nem ezt teszi ... forradalmat nem szoktak eltervezve megvalósítani, mert az már nem forradalom, hanem puccs. Szóval én olyasmit tudok elképzelni, hogy megyünk előre békésen, s ha látja majd a tömeg, hogy nem engednek, no, akkor kell mindenkinek az utcán lenni, de tényleg mindenkinek, mert minél nagyobb a tömeg, annál nagyobb a másik oldalon a frász s kisebb az esélye a tömegbe lövetésnek. Mert ne legyünk naivak, ekkor vagyon mentéséért nem szoktak finnyásak lenni a diktatúrák.

Erre én válaszoltam: Talán jól jöhet Szlobodan Milosevics szerb diktátorral szembeszálló mozgalom egyik meghatározó alakjának kézikönyve, melynek címe: „Útmutató a forradalomhoz”, mely gyakorlati példákkal veszi sorra az erőszakmentes módszereket:

Higgy a változásban!

A mozgalomnak igenis hinnie kell abban, hogy sikeresek lesznek. Egy ellenzéki mozgalomnak először meg kell alkotnia saját egyedi jelképét, majd ezt plakátokon, graffitikkel és egyéb módszerekkel bevinni a köztudatba, és közben építkezni belül, készülni a jövőre.

Kezdd kicsiben!

Lépésről lépésre kell haladni. Először egy – viszonylag – könnyen megvalósítható harcot kell választani, amivel sok támogatót szerezhet a mozgalom.

Legyen jövőképed!

Az aktivistáknak el kell tudniuk képzelni, és kommunikálniuk kell a társadalom felé, hogy milyen országban szeretnének élni a diktátor megbuktatása után. Fel kell ismerniük, hogy milyen problémák foglalkoztatják a “kisembereket”.

Ismerd a hatalom pilléreit!

Ez a rész arról az egyértelmű dologról szól, hogy minden diktátornak sok pénzre van szüksége a rezsim fenntartásához. Pénzbe kerül az ellene tüntetőket verő rendőr fizetése, az egész elnyomó rendszer működtetése, és háború esetén a fegyverek is. A pénz pedig főként az elnyomásban élők által befizetett adókból, a turizmus és az export bevételeiből tevődik össze.

Nevess!

A rendőröket kiképzik az agresszív tüntetők elleni közdelemre, de arra nem, hogy mit tegyenek olyan akciók esetén, amik egyértelműen sértik a diktátor és a rezsim tekintélyét, viszont nem törvénytelenek. A heccizmus nem csak megtöri a zsarnoktól való félelmet és a róla kialakult kegyetlen képet, de egyúttal vonzó imázst is teremt a tiltakozó mozgalom számára.

Fordítsd az elnyomást az elnyomók ellen!

A diktátorok hatalma annak köszönhető, hogy az emberek engedelmeskednek neki. Az elnyomás előbb vagy utóbb mindig visszafelé sül el.

Teremts egységet!

Ha nincs egység, nincs eredmény, és a megosztottság a zsarnok malmára hajtja a vizet.

Tervezd meg a győzelemhez vezető utat!

Egy mozgalom csak akkor lehet sikeres, ha először építkezik, és csak utána hívja utcára az embereket. Először fel kell építeni a mozgalmat, kitűzni a célokat, kidolgozni a stratégiát és taktikát, megnyerni az embereket az ellenállásnak, lépésről lépésre megtervezni az eseményeket a diktátor bukásáig, és csak ezután szabad kilépni a fényre – különben kudarc lesz a vége, kifullad az egész.

Maradj erőszakmentes!

Egy erőszakmentes ellenállásban részt tud venni mindenki: a süti sütő nagymamák, az egyetemista lányok, a vékony srácok, és a reumás nagypapák is. Az erőszak kontra-produktív: a zsarnokot feldühíti, a népet pedig elijeszti a mozgalomtól, hiszen az emberek alapvetően békére és nyugalomra vágynak.

Fejezd be!

Egy diktatúra megdöntése csak akkor győzelem, ha a helyére demokratikus intézményrendszer kerül

Rajtad múlik!

A hétköznapi embereknek kell kezükbe venni a sorsukat. Ki kell állniuk azért, amiben hisznek, és harcolniuk a rossz ellen. Kreatívan, vidáman, erőszakmentesen, bátran és kitartóan. Az élet sokkal értelmesebb és érdekesebb is, ha felelősséget vállalsz és cselekszel.

De nem ez volt a vicces, hanem az, hogy amint ezt közzétettem a csoportba, abban a pillanatban kaptam egy értesítést. 


Hmm. Érdekes összefüggés. Megosztom a fenti bejegyzést, és abban a pillanatban kapok egy értesítést, mely szerint Dr. Gerevics József pszichiáter kéri csatlakozzak az oldalához...

🤫🤪

 Szerintetek??? 

😂🤣😂 



Megjegyzések